„SZERETEM, HA MI MAGUNK GYŐZŐDÜNK MEG ANNAK IGAZÁRÓL, AMIT A VEVŐKNEK ÁLLÍTUNK”
Csak a saját házát akarta megépíteni, mára már 100-150 házat épít évente. Ő maga is kíváncsi volt arra, hogy mit tud az általa képviselt technológia, ezért mindenféle jópofa kísérleteket talált ki próbatételül. Hogyan lehet például „kisüzemi módszerekkel” földrengés tesztnek alávetni egy kétszintes házat? A SIP- paneles építési technológia egyik legismertebb hazai gyártójával és kivitelezőjével beszélgettünk.
A saját házunk építésével kezdődött minden, még 2018-ban - eleveníti fel a kezdeteket Nádasdi Csaba, a Költözzma Kft. tulajdonosa. Első házunk egy meglehetősen egyszerű könnyűszerkezetes ház volt, egy idő után szerettünk volna továbblépni. Nagyon sokat nézegettem a lehetőségeket, végül úgy döntöttünk, hogy egy SIP-technológiájú házunk lesz.
Megkerestem egy ilyen szerkezetekkel foglalkozó gyártó-kivitelezőt, aki azonban azt mondta, neki Szeged, ahol mi élünk, nagyon messze van, építsük meg az alapot, ő elhozza a szerkezetet (a falakat és a tetőt), aztán fejezzük be ahogy tudjuk.
De miért esett a választásod annak idején épp a SIP-panelekre?
A vázas, könnyűszerkezetes technológiával nem volt bajunk, de szerettem volna valami komolyabbat, modernebbet. Sokat nézelődtem, végül szembejött az akkortájt még viszonylag újdonságnak számító SIP- technológia. Tetszett, hogy kétoldali OSB vázat kap, hogy nem gyapot kerül a lapok közé, ami összerogyhat az idők folyamán és a hőtechnikai mutatói is kimagaslóak voltak.
Hogyan lett aztán a saját házból saját vállalkozás?
A szerkezetkész állapot után mi magunk folytattuk az építkezést, és ennek kapcsán folyamatosan küldözgettem a „rendszergazdának” a képeket és a kérdéseimet. Látva a lelkesedésemet, egyszer felhívott, és megkérdezte, nem szeretnék-e a technológia képviselője lenni Szeged környékén. Ő gyártaná a szerkezetet, mi pedig generálkivitelezésben építenénk erre alapozva házakat.
Neki is álltunk, de aztán a kapcsolatunk nem alakult valami jól, ezért függetlenedtünk tőle. 2020-ra mi is megszereztük az engedélyeket és csináltunk egy kis telephelyet. Eleinte még a szabad ég alatt csináltuk a tetőket és a falakat, gépünk is alig volt, de fejlődtünk. Nemsokára már lett egy fóliasátrunk, majd nem sokkal később megépítettük a ma is üzemelő gyártócsarnokunkat.
Bár a falakkal kezdtük a gyártást, de hamar rájöttünk, hogy a szeglemezes tetőkre még nagyobb a kereslet. Ma már téglaházakra is rengeteg tetőt gyártunk, van olyan téglás partnerünk, aki hetente visz tőlünk egyet. A komplett SIP-házas technológia is nagyon beindult, mára már évente 100-150 komplett házat adunk el csak Magyarországon. Van esély arra is, hogy belépünk az osztrák piacra, ahová Magyarországon összeszerelt modulházakhoz gyártjuk a SIP-paneleket.
Ráadásul úgy néz ki, hogy a jövő héten aláírunk egy olyan szerződést is, melynek keretében egy Balaton- környéki településen építünk 200 házat generálkivitelezésben SIP-technológiával.
Ha jól értem, akkor gyártók és generálkivitelezők vagytok egyszemélyben.
Igen. Egyfajta rendszergazdaként SIP-paneleket és szeglemezes tetőszerkezeteket gyártunk kivitelező partnereink számára az ország egész területére, vállalva mellé a szállítást és a ledaruzást is. Generálkivitelezőként pedig Szeged körülbelül 100 km-es környezetében vállalunk munkákat. Mondjuk az előbb említett Balaton-környéki munka éppen kilépés lehet ebből a „komfortzónából”...